Konsultacja laryngologiczna

efektywne leczenie przed ortodoncją

Specjalistyczna współpraca lekarza laryngologa i ortodonty jest kluczowa, szczególnie w przypadku pacjentów w wieku rozwojowym borykających się z wadami zgryzu.

Nasz zespół dąży do wykrycia przyczyn obecnych dolegliwości i zapewnienia zintegrowanego leczenia, które nie tylko łagodzi symptomy, ale także chroni pacjentów przed problemami w przyszłości.

Otolaryngologia

Termin otolaryngologia może dla niektórych brzmieć nieco zagadkowo. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, szczególnie jeśli dokuczają nam przewlekłe dolegliwości ze strony górnych dwóch oddechowych.

Otolaryngologia i laryngologia to ten sam dział medycyny. Krótsza nazwa jest potoczna i powszechnie przyjęła się wśród pacjentów.  Laryngologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem narządów znajdujących się w obrębie głowy i szyi, czyli m.in. nosa, gardła, uszu i krtani. We wczesnym leczeniu wad zgryzu (ortodoncji posturalnej), jest szczególnie ważna, bowiem tylko prawidłowy tor oddechowy (oddychanie przez nos) pozwoli na skuteczne i trwałe wyleczenie wady zgryzu u dzieci.

Umów się na konsultację otolaryngologiczną, jeśli zauważasz u siebie następujące objawy:

  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • alergie,
  • oddychanie przez usta,
  • przewlekły katar,
  • przewlekle zatkany nos,
  • bóle uszu, płyn zbierający się w uszach, 
  • nieprzyjemne szumy czy uczucie zatkania uszu skutkujące niedosłuchem,
  • wystąpienie wydzieliny z nosa lub uszu,
  • utrzymującą się chrypka,
  • zapalenie zatok, tchawicy, krtani i oskrzeli,
  • podejrzenie przerostu migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych.

Jak wygląda konsultacja laryngologiczna
w Unic Orto Clinic?

1. Wywiad
Na początek każdej konsultacji laryngologicznej przeprowadzany jest dokładny wywiad - to niezwykle ważny krok w procesie diagnozy. Skupiamy się na drożności nosa, torze oddechowym, obecności chrapania, bezdechów, funkcji słuchu, ewentualnych nawracających infekcjach uszu i migdałków.
2. Badanie / Diagnostyka
Badanie laryngologiczne obejmuje ocenę nosa, jamy ustnej, gardła i uszu. Gdy istnieje potrzeba, przeprowadzamy tympanometrię, która pozwala ocenić ruchomość błony bębenkowej. Dodatkowo, zastosować możemy nasofiberoskopię lub videolaryngoskopię, które pozwalają na dokładne obejrzenie dróg oddechowych – badanie to nagrywamy za pomocą kamery, dzięki czemu możliwa jest wnikliwa analiza oraz wyjaśnienie pacjentowi przyczyny dolegliwości
3. Plan leczenia
Na zakończenie wizyty, lekarz laryngolog prezentuje wnioski z badania oraz diagnozę. Odpowiada na wszelkie pytania, które pacjent lub rodzic mogą mieć. Wspólnie z pacjentem opracowany jest plan dalszego postępowania, uwzględniający zarówno leczenie objawów, jak i środki profilaktyczne, które pomogą uniknąć problemów laryngologicznych w przyszłości.

Laryngologiczne narzędzia diagnostyczne, to:

Otoskop
Lupy okularowe
Badanie laryngologiczne obejmuje ocenę nosa, jamy ustnej, gardła i uszu. Gdy istnieje potrzeba, przeprowadzamy tympanometrię, która pozwala ocenić ruchomość błony bębenkowej. Dodatkowo, zastosować możemy nasofiberoskopię lub videolaryngoskopię, które pozwalają na dokładne obejrzenie dróg oddechowych – badanie to nagrywamy za pomocą kamery, dzięki czemu możliwa jest wnikliwa analiza oraz wyjaśnienie pacjentowi przyczyny dolegliwości
Fiberoskop
Fiberoskop laryngologiczny jest ultracienkim urządzeniem diagnostycznym, stworzonym z myślą o badaniach pediatrycznych. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć co dokładnie dzieje się we wnętrzu gardła, krtani czy dróg oddechowych i postawić prawidłową diagnozę oraz ustalić plan leczenia. Fiberoskop umożliwia również monitorowanie postępu leczenia oraz ocenę skuteczności interwencji terapeutycznych.

Badanie fiberoskopem laryngologicznym jest nieinwazyjne i trwa maksymalnie kilka minut. Lekarz delikatnie wprowadza cienki, elastyczny fiberoskop prowadząc go ostrożnie w pożądanym kierunku. Pacjent może odczuwać delikatne łaskotanie podczas wprowadzania końcówki fiberoskopu, co jest dobrze tolerowane zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

Podczas wprowadzania fiberoskopu, lekarz obserwuje obraz transmitowany przez kamerę umieszczoną na jego końcu na monitorze. Dzięki temu możliwe jest oglądanie struktur anatomiczne w czasie rzeczywistym.

Jakie jest znaczenie laryngologii
w leczeniu wady zgryzu u dzieci

Problemy z prawidłowym (fizjologicznym) przepływem powietrza przez górne drogi oddechowe u dzieci, powodują zaburzenia prawidłowego rozwoju łuków zębowych. Przewlekle zatkany nos, przerost migdałka gardłowego, powiększone migdałki podniebienne, zmuszają maluchy do otwarcia ust i oddychania torem ustnym.

Zdjęcie cefalometryczne po lewej przedstawia zwężone drogi oddechowe. Na zdjęciu po prawej widzimy szeroki, prawidłowy tor oddechowy uzyskany w trakcie wczesnego leczenia posturalnego (Bioblokami)

Oddychanie przez usta, nie tylko powoduje dostanie się do dolnego układu oddechowego (oskrzeli i płuc) powietrza suchego, nieogrzanego, nieoczyszczonego, ale nie stymuluje nosa i zatok przynosowych do prawidłowego rozwoju.

Otwarte usta zaburzają napięcie mięśni twarzy i karku, co najczęściej doprowadza do zwężenia szczęki i cofnięciem oraz tzw. rotacją żuchwy do tyłu. Gdy szczęki nie rozwijają w prawidłowym kierunku, drogi oddechowe zwężają się a dziecko, aby ułatwić sobie oddychanie wysuwa głowę do przodu. Proces ten nazywa się Forward head posture (FHP). Wszystkie krzywizn kręgosłupa zwiększają się i cała reszta

Umów się na konsultację laryngologiczną w Unic Orto Clinic.